Наука любові та зради, Р. Данбар | розгорнутий конспект


  Ця книжка принесла розуміння, що найближчі книжок 10-15 я хочу читати виключно наукові монографії, присвячені якимсь вузьким спеціалізованим дослідженням. Втомився від поверхневості більшості інтернетної інфи, а також хрестоматій, підручників, зіброк, довідників та енциклопедій. ХОЧЕТЬСЯ ЗАГЛИБЛЮВАТИСЯ. РОЗБИРАТИСЯ В НЮАНСИКАХ. А не читати про_все_потроху_галопом_по_Європах.

Про книгу: 84 грн, 304 ст, гарний кремовий пастельний цупкий папір, дещо гламурна обкладинка що не зовсім відповідає серйозності вмісту, без малюнків, є лише 2 чи 3 схеми. Написана легкою мовою, складнопідрядні речення є, але без
зловживань. Багато гіперпосилань і відсилань на інші книги та дослідження. Список використаної л-ри – займає 33 сторінки із монографіями та публікаціями результатів дослідження. Тексти розділів дуже якісні, все чітко і структуровано. Видно що авто дуже прошарився у цій сфері.

A.S. Продаю книжку на 30 грн дешевше за ринкову тут

Ключові і просто цікаві моменти:

гіпотеза бабусі – клімакс матері збігається у часі із початком репродуктивної активності дочки. Тобто матері відмовляються від народження, щоб бути здатними допомагати дочкам виховувати потомство. Таким чином біологія і еволюція сприяють виживанню нащадків.

Хлопці без перспектив у всьому світі схильні завдавати клопотів(молодші сини позбавлені спадку в Середньовічні Іспанії, князі в Київській Русі і тд). Але ці проблема гарно вирішували – посилали колонізовувати нові землі, розбудовувати колонії, а дочок – віддавали в монастирі, а потім за потреби – забирали  з монастирів аби укласти дипломатичний шлюб, якщо помирала старша дочка.

Романтичні стосунки можна класифікувати у 3 вимірах: інтимності, пристрасті та відданості.(в книжчі є афігенська воістину таблиця із цією класифікацією – і я зафоткав, аби ви могли подивитися її просто зараз! 🙂

Кохання є людською універсалією.

Ідеалізація одного з партнерів є переконливим рецептом для успішного шлюбу. Чим більше один партнер ідеалізує іншого, то більше він задоволений стосунками і самі стосунки, вочевидть, будуть тривалими.

Одним із найочевидніших провісників незадоволення шлюбом і розлучення є підліткові стосунки, що призводять до раннього шлюбу.

Від початкової однобокої любові через досконалу пристрасть до дружби в більш зрілих романтичних стосунках.

Як тільки пов’язана пара розходиться на певну відстань, з’являється ризик  появи суперників, які можуть або вкрасти партнера, або здійснити насильницьке злягання 🙂

Якщо самиця не дуже уважна до свого самця, згодом вона може виявитися готовою переключитися на іншого  самця. І навпаки, чужий самець, який відчуває, що самиця постійно дивиться на свого самця і супроводжує кожен його крок, навіть не наважиться спробувати підійти до неї.

…окситоцин бере участь в процесах що підтримують моногамну поведінку….

чоловіки які ризикують особливо приваблюють жінок як тимчасові сексуальні партнери.

Спілкування саме по собі є річчю непридатною і навряд чи слугує основою для близьких стосунків.

Присутність сміху(навіть у символічній формі акроніма LOL або смайлика 🙂 справляэ набагато сильніший ефект на те, якими щасливими ми почуваємося після спілкування з другом, ніж к-кість часу насправді проведеного за розмовою. Дивовижно, але навіть простий смайл у текстовому повідомленні може збільшити рівень радості від спілкування прибл. на 30%.

В обох культурах, обнюхуючись люди ідентифікують одне одного. (тобто ескімосе не труться носами, вони нюхають, глибоко вдихають запах). Запах є найкращою ознакою того, ким ви є насправді. Він зумовлений набором генів(гістосумінсність), свідчить про стан вашого здоров’я тощо. Запах відіграє дуже важливу роль у жіночому сексуальному збудженні, на відміну від чоловічого. Жінки вважають запах важливішим у виборі пари, ніж чоловіки.

Ми вибираємо наших партнерів залежно від того, як їхні гени головного комплексу гістосумісності співвідносятьсчя з нашими.

Сенс поцілунку полягає у перевірці здоров’я та генетичного складу потенційного партнера. (кислий присмак у роті – погане здоров’я)

Жінки виявляють набагато менше бажання цілуватися перед зляганням у короткотермінових стосунках або коли партнер зацікавлений лише в сексі, а не доготривалих стосунках. Поцілунок має трохи різні функції для двох статей: соціальний звязок для жінки, й викликання сексуального збудження у партнерки – для чоловіка.

Дослідження лондонських таксистів показали, що вони мають незвично великий гіпокамп, порівняно з іншими людьми.

існує прямий зв’язок між к-кістю людей, яких ви знаєте, та розміром частки мозку, розташованої просто над очима.

Заможні чоловіки одружувались із набагато молодшими іжнками, на відміну від чоловіків бідніших класів. Вони могли шукати і вибирати, тоді як бідніші мали чекати на тих, хто втратив усі надії на пошук своїх містерів Дрсі.

Залицяння- є низкою фаз зростання близькості.

6 ключових критеріїв селекції партнерів: вік, фізична привабливість, статус і рівень достатку, соціальні навички, хобі та переконання. 

Жінки, одружені із заможнішими чоловіками, вирощують більш життєздатних дітей. Багатство досі є важливим чинником рівня захворюваності та фізичного росту дітей, а також успіхів у навчанні, навіть у сучасних індустріальних суспільствах

поріг полігінії – точка на розмірі багатства, де жінці вигідніше стати другою дружиною полігамного чоловіка, ніж єдиною жінкою вбогого, але моногамного. 

Найбажанішими чоловіками є ті, кому ледь за 40. Бо багатство і статус на приходять у нашому житті рано.

учасники спіддейтінгів знижували свої стандарти із зібльшенням шансів повернутися додому самотнім дурнем.

Щедрість як різновид позерства.

герої – для короткотривалих романів і пригод на одну ніч, а альтруїсти – довготривалі стосунки і несексуальна дружба

преференції для сигналів генетичної якості при паруванні, але віддають перевагу дбайливості(якість, важлива у вихованні дітей), коли йдеться про супутників життя. Зачни дитину від генетично найкращого чоловіка, а тоді здобудь найтурботливішого, який допоможе її виховати.

Ризикування є привабливим для жінки. Будь-яка гра, що перевіряє чоловічі якості – неважливо чи це мисливська, економічна, літературна, соціальна чи спортивна сфери – може забезпечити надзвичайно оптимальне середовище для відокремлення чоловіків від хлопчиків.

Що серйозніший ризик, то краще він відділяє чоловіків від хлопчиків.

Найфертильніші жінки  у яких співвідношення окружності талії до окружності стего складає 0,7. (це точний провісних ваги новонароджених, а це ключовий чинник, що визначає шанси на виживання немовлят). Такі жінки мають нижчий кров’яний тиск, нижчий рівень холестерину й тригліцеридів.

Повнота обличчя негативно корелює з частотою та серйозністю інфекцій дихальних шляхів.

У період овуляції жінки хилитають стегнами набагато більше, ніж зазвичай. Обсяг оголоеної шкіри, яку демонструють – збільшується.

Жінки активно вибирають вищих чоловіків.

Людина, чиї батьки мали скажімо 40 років під час її народження, схильна націлюватися на старших за віком партнерів, безвідносно до власного віку.

солодкий запах симетрії. Жінки із симетричнішими грудьми народжують більше дітей. ї

Чоловіки з вищим рівнем інтелекту мають фертильнішу сперму – що корелює із їхнім словниковим запасом. Симетричні чоловіки навіть пахнуть жінкам приємніше. Із симетричними чоловіками – жінки мають більше шансів досягнути оргазму.

Люди які походять із великих родин, мають меншу кількість друзів.

Максимальна кількість друзів – 150(число Данбара). (5 – найближчих, 10 – середніх, 50 – рештівних, решта 100- знайомі, що потенційно прокльовуються). на 15 найближчих друзів – витрачаємо 60% часу.

3 thoughts on “Наука любові та зради, Р. Данбар | розгорнутий конспект”

  1. Робин Данбар /// Лабиринт случайных связей (2012)
    How Many Friends Does One Person Need?

    Сколько нужно друзей человеку? Почему высоким людям больше везет? Может ли так быть, что вы — потомок Чингисхана? Почему мужчины говорят, а женщины сплетничают и что лучше? С какой стати эскимосы трутся носами? Почему так больно рожать? Зачем люди целуются? Правда ли, что смех — лучшее лекарство? Почему Шекспир был гением? Когда появилась религия? И так далее… Мы все — продукт очень долгой эволюционной истории, и все, что мы делаем в повседневной жизни, — ее прямой результат. В сущности, все вопросы к этому и сводятся: почему люди ведут себя так, а не иначе? А за этим вопросом встает еще один, на который и пытается ответить интереснейшая книга Робина Данбара: что это такое — быть человеком?

    http://s3s.so/Ek21

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s