Конспект книги ч.1 | ‘Транспорт у містах, зручних для життя’ Вукан Р. Вучик


1) Пішохід важливіший за автомобіль. Велосипедист важливіший за автомобіль. Маршрутний автобус чи трамвай важливіший за автомобіль. Всі автомобілісти рівні [1]. Автомобіль що їде важливіший припаркованого: перший виконує корисну транспортну роботу, другий – ні.

Відповідно, парковка немислима на тротуарі, у дворі (якщо цей двір не перебуває у вашій приватній власності) і, зрозуміло, скрізь, де ви можете хоч чимось перешкодити руху автомобілів і пішоходів, а також роботі громадського транспорту.

2) Єдиний шматок міського простору, де автомобіліст не є пригнобленою істотою і де він не побачить ні пішоходів, ні велосипедистів, ні зупинок громадського транспорту, це мережа міських швидкісних магістралей (фрівеїв). Жоден просунутий мегаполіс світу не обходиться без чіткої функціональної стратифікації вулично-дорожньої мережі. Перший, базовий контур-це вулиці. Тут господар – пішохід, якому треба спускатися під землю тільки для входу в метро, ​​але не для переходу проїзної частини. Тут швидкості руху автомобілів суворо лімітовані [2] і світлофори на кожному кроці. Другий контур – фрівеі, винятковими користувачами яких є автомобілісти; швидкості тут високі (по різних національних і місцевим нормам до 100 миль на годину, а іноді і зовсім без обмежень); примикання – рідкісні і правильно облаштовані; пішоходів і світлофорів немає зовсім. Характерні для Москви багатосмугові проспекти і шосе, що представляють собою гібриди вулиць і фрівеев, зустрічаються також і за межами Росії, але у всіх випадках вважаються вимушеним кепським рішенням.

3). Кожен шматок міського простору-вулиці, проїзду, тротуару, двору – має власника. Власником є ​​або муніципалітет, або власник будинку, або власники квартир, об’єднані в кондомініум. Автостоянка, несанкціонована власником, вважається правопорушенням. Зокрема, на муніципальній землі можна припаркуватися тільки там, де це позначено відповідними знаками і покажчиками, та до того ж зазначений паркувальний тариф і форма оплати.

4)  Паркування за небагатьма винятками платне. Плата за паркування прогресивно зростає в міру наближення до міського центру.

5) Почнемо з того, що в зручному для життя місті завжди зручно пересуватися пішки: не кажучи вже про комфортну інфраструктурі пішохідних пересувань, там неодмінно наявні численні і великі пішохідні зони, куди можна дістатися на метро, ​​трамваї, велосипеді або таксі, але рішуче неможливо приїхати на своєму автомобілі.

У cities і down towns автомобілі не стоять на проїжджій частині, в усякому разі на головних вулицях: стоянка заборонена, зупинка тільки для висадки пасажирів або, якщо хочете, технологія kiss-and-ride. Звична для нас стоянка автомобілів на тротуарах блокується або нескладними інженерними засобами, або адміністративними заборонами під загрозою драконівських штрафів.
Громадяни, доїхав на своїх автомобілях до центру, орендують на умовах погодинної оплати або місячного абонемента паркувальні місця (лоти) в спеціалізованих паркінгах: багатоповерхових – підземних або підземно-надземних, а також площинних. Паркувальні тарифи в центральних ділових районах (Central Business District – CBD), як правило, надзвичайно високі. На Манхеттені, наприклад, місячний паркувальний квиток, не маючи якого ви запросто не знайдете ні єдиного вільного місця для паркування, коштує від 800 до 1500 доларів(в Лондоні 1500 фунтів). Іноді паркувальні лоти організовуються також на крайніх смугах другорядних вулиць і проїздів. Паркінги цілком або окремі зони великих універсальних паркінгів бувають загальнодоступними, корпоративними або клієнтськими.

6) Ідея полягала в тому, щоб довести до городянина найпростішу думку: автомобіль в центрі припаркувати важко і дорого, сюди треба приїжджати на масовому громадському транспорті, на таксі, або з найманим водієм або іншим супутником за кермом, який тебе довезе і негайно виїде куди-небудь подалі від центру. І хай у респектабельного городянина буде в сім’ї два або три автомобілі; він буде ними користуватися і одержувати всі задоволення автомобілізованного міста, але тільки за межами CBD. Ця парадигма з’явилася років 30 -40 тому в Старому Світі; тепер вона перекинулася на інший бік Атлантики. І в Канаді, і в США в центрі міста кількість паркувальних лотів лімітують, роблять їх дорогими і важкодоступними.

7) Ще один спосіб зниження завантаження центральних вулиць і паркінгів-технологія car pool: якщо кілька сусідів кооперуються для поїздки в центр на одному автомобілі. Крім очевидної економії на парковці вони іноді отримують право користування пріоритетними смугами, виділеними для громадського транспорту (знаки пріоритетного доступу «2 +» або «3 +» відбивають місцеві уявлення про те, який автомобіль можна вважати використовуваним для колективних поїздок). Зауважимо, що ці знаки ставляться на фрівеях, але ніколи-на міських вулицях, у тому числі магістральних.

8) BRT – поєднання автобусів і тролейбусів, які курсують по мережі спеціально виділених смуг, виключно для громадського транспорту.(80-140 пасажиромісць)

LRT- легкоколійка, суміш метро і трамвая(місткість 250-750 пасажиро-місць)

9) Для пасажира найкращий сценарій має місце, коли всі види громадського транспорту – метрополітен, міські та приміські автобуси, приміські лінії залізниць – являють собою інтегровану систему з зручними пересадковими вузлами, узгодженими розкладами і наскрізними тарифами. У багатьох містах, однак, нічого подібного не спостерігалося. Наявність безлічі незалежних транспортних компаній, що належать різним власникам, призводило до того, що кожна поїздка кількома видами транспорту (або декількома маршрутами) оберталася для пасажира втратами часу з причини неузгоджених розкладів, а також необхідністю повторної оплати проїзду. В останні десятиліття у багатьох містах були впроваджені єдині квитки на проїзд громадським транспортом, що діють на лініях і маршрутах, обсуговується будь-якими компаніями-перевізниками. Розподіл доходів від продажу таких квитків між компаніями-перевізниками здійснювалося на основі взаємно узгоджених розрахункових формул. Така інтеграція користувалася повсюдної підтримкою громадськості, і її введення настільки ж повсюдно призводило до помітного збільшення обсягів перевезень громадським транспортом.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s