Рецензія на книжку ‘Екзекутор’, Стефан Дамбскі


Хто би міг подумати, що цей хлопчик вбиватиме майже кожного тижня

Кілька тижнів тому я під враженням ляпнув постом про дуже цікаво книгу – мемуари польського бойовика Армії Крайової, який працював у відділі ліквідації(попросту кожен тиждень вбивав призначену особу). Книжка наробила багато галасу в Польщі, оскільки розвінчує і пімиває фундамент героїзації АК і міф про доблесних лицарів. А стверджує – що війна – це завжди звірства, убивства, страждання і нещастя. А сам автор так і недописав книжки, а наклав на себе руки десь в Америці(де прожив більшість життя, працюючи чорноробом). Він емігрував у 40-их після того, як його лице стало надто впізнаваним.

____________

1) Неймовірно, але всі найкращі і вартісні цитати і деталі(факти тексту, вирізки) на українську мову перекладені вже є(тутайво). Саме через них я думав що книга бомбова і виклав за неї більше 100 грн на амазоні.Як виявилося – все найкраще я вже прочитав, а в книзі лишилися зв’язки, багато нецікавих моментів тощо, водичка, довгі вступи.

2) Це моя перша книга польською мовою, тому вдалося зрозуміти десь в районі 95% написаного. Тому щиро кажучи деякі деталі могли пролетіти крізь мою увагу. + До речі, написана легкою мовою, тому для бажаючих почати вчити польську – це хороша нагода навчитися читати.

3) Автор не письменник, а звичайна людина, тому стиль написання кострубатий, сирий, неінтригуючий, незахопливий. Розповіді ведуться шаблонно і немайстерно. Взагалі немає епітетів, метафор чи ще якихось там тропів.

4) Основна ідея в тому, що війна жахлива і не треба там шукати геройства, особливо у тих, хто бере участь у воєнних діях(вбивствах). Не залежно від мети – вбивці не перестають бути монстрами і виродками. Ну і відповідно це добрячий камінь в город АК і УПА(варто лише покопати про діяльність Служби Безпеки ОУН, яка сама стратила більше 2000 своїх членів і знекровилася через такі чистки. Кількість виправдовувальних вироків складала 1-2%. Тобто якщо справу вже порушили – вважай ти труп.).

Висновок: скандальна документалістика поганенько написана. Читати не варто повністю. Цілком вистачить ознайомитися із найкращими шматками. Художньої цінності книга немає взагалі. Це вам не Норман Девіс :). Цінність книги передусім у тому що вона перша порушила табуйовану тему десакралізації та дегероїзації націоналістів. Це перший добрячий камінь в голову Golden-ейджникам того періоду.

Оцінака: 5\10. Не рекомендую.

3 thoughts on “Рецензія на книжку ‘Екзекутор’, Стефан Дамбскі”

  1. Так, опіздав ти трохи, Бодю =)
    Але цінність книжки якраз у тому, як ти правильно відзначив, що нарешті сам поляк зізнався в тому, що мочив українців за національною ознакою – те, що багато десятиліть заперечувала польська і радянська сторона.

    До речі, знайомі поляки на цю тему, з”їжджали на те, що, мовляв, цей Дембський був один такий і не можна узагальнювати.

  2. Дуже якісний відгук. Не довгий, в міру емоційний і переконливий. Тримай себе трохи в цих рамках і будуть виходити якісні рецензії.я би сказав така академічна. ніби ти вчишся ще в академії, бо твої пости останнього року відрізняються переважанням твоєї я-локальності. А тут знову переходиш на лани стандартизованих форм, від чого не губиться аніскільки твоя думка-слово-тропи…

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s